24.11.2018 Pezinok, fárání

Na pozvání banického spolku z Pezinku, jsme o tomto víkendu, opět po necelých 2 měsících od 11. setkání hornických měst a obcí Slovenska zavítali do starého hornického města. Málo kdo, i ze současných obyvatel města ví, že město nebylo založena ve 12. století kvůli vinohradům, ale protože v celém okolí Karpat bylo objeveno zlato (sv. Jur, Pezinok, Pernek, Modrá atd.). V příštím roce by se měli zahájit práce na výstavbě hornického skanzenu při štole Budoucnost. Celé toto průzkumné území se v 80. létech 20. století velmi intenzivně zkoumalo za účelem objevení zlatých, pyritových a antimonových žil. Celkem se jedná cca o 3,5 km vyražených průzkumných štol. V části by právě měl vzniknout nový hornický skanzen, který by zároveň navázal na již vybudovaný banický chodník, po česky na hornickou stezku. Fárání bylo zajímavé, náměty a návrhy (co a jak se bude provádět) ještě zajímavější. Pozvání kamarádů jsme spojili s rovněž dvoudenní návštěvou tzv. vinné stezky s možností návštěvy cca 180 sklepů od Bratislavy po Trnavu. Debata i nálada při vínku byla veselá, plodná a jako vždy velmi přátelská. Doporučujeme všem, co mají rádi dobré a kvalitní víno. Za rok na vinobraní nashledanou.