7. - 13.7.2021 Slovensko

V červenci letošního roku navštívili členové Hornického spolku ze Stříbra hornické památky a banické spolky na Slovensku. První návštěva vedla do bývalého zlatého města Kremnice, kde se podívali do velkého propadu důlních děl z roku 1564. Při velkém zemětřesení zde tehdy zemřelo přes 500 horníků těžících zlato. Pak se se svými kamarády podívali do průzkumné štoly na zlato z roku 1985 a večer poseděli s kremnickými baníky v hospůdce. Další den následoval přesun do největšího slovenského revíru v Rudňanech. Zde se těžil ve velkém baryt, siderit a rtuť. Na šachtě v Poráči, která byla uzavřena asi před 2 roky, si prohlédli současný hornický skanzen. Další dny jsme strávili v okolí Prešova, kde jsme již po několikáté zavítali do muzea Solivaru. Tady se těžila v okolí kamenná sůl z hloubky cca 30 – 120 m. Muzeum je postupně opravováno a stojí určitě za shlédnutí – doporučujeme. V blízkém okolí se nachází Slánské vrchy, kde se historicky těžily drahé opály. Jejich těžba byla opět nedávno obnovena. V jedné části revíru můžete navštívit muzejní expozice dolu na opály. Bohužel dnešní návštěvník si ničeho neváží, a proto jsou v dole instalovány kamery proti krádeži mléčných opálů. Ke konci našeho zájezdu jsme se přesunuli do Košic a prohlédli si opravenou starou část města (centrum), kde v klidové části je mnoho restaurací a kavárniček. Opět jsme o něco bohatší na zážitky a setkání s našimi hornickými kamarády. Samozřejmostí je pozvání slovenských kamarádů k nám do Stříbra a okolí. Zpáteční cesta po slovenských dálnicích i naší D1 naštěstí proběhla bez problémů, ale 1 000 km domů je jako cesta do Chorvatska.
Karel Neuberger, Václav Nejedlý prostř.