Maďarsko - hornické skanzeny

Ve čtvrtek a pátek jsme se zúčastnili na pozvání maďarských hornických kolegů návštěvy Miškolce a Rudabánye. Průvodcem a překladatelem nám byl N. Werner, místopředseda hornických spolků Slovenska. Naše cesta nejdříve vedla Vysokou školu báňskou do Miškolce, kde jsme si Muzejní knihovnu Banskoštiavnické akademie 1735 – 1918. Zde jsme opravdu viděli knižní skvosty (originály) hornických a hutnických knih od 16. století. Poté jsme si  prohlédli na fakultě mineralogickou sbírku. Nato jsme vyrazili do bývalého hornického městečka Rudabányia, v minulosti se zde těžilo zlato, stříbro, olovo, zinek, měď a železná ruda. Sympatický průvodce se nám plně věnoval. Odpoledne již naše cesta směřovala na Slovensko. V podvečer jsme se sešli z kamarády v Banské Štiavnici. Druhý den jsme se rozdělili. Jedni absolvovali prohlídku zlatého dolu v Hodruši a druzí návštěvu hornického muzea v Banské Štiavnici za účelem získání studijních a archivních materiálů. Můžeme konstatovat, že sice krátký výlet s mnoha najetými kilometry byl úspěšný a navázali jsme zajímavé kontakty.

K. Neuberger

Hornický spolek Stříbro